KONEC ČERVNA PATŘÍ LUHOVANÉMU VINCENTOVI

Dvanáctý ročník etablovaného lázeňského festivalu Luhovaný Vincent s tématem Přes čáru zve diváky na čtyři dny kulturního veselí konající se v Luhačovicích ve dnech 23.–26. června.

Festival zahájí čtvrteční projekce letního kina na terase Městské plovárny. Promítání francouzského snímku Přes hranici, vytvořeného náročnou metodou animace malbou na sklo, bude předcházet partnerská vernisáž skupinové výstavy Ozvěny zpěvu sirén, pořádanou Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Jedná se o jednu z regionálních intervencí v sérii negalerijních výstav, kterou organizace realizuje. Prostory městské plovárny si návštěvníci festivalu budou moci vychutnat také při nedělních ambientních vystoupeních Matěje Kotoučka, vystupujícího pod hudebním aliasem Sky to Speak, a liverpoolského rodáka Myst K. Tato meditativní poslechová seance nabídne ideální prostor pro osvěžení v bazénu či odpočinek na terase.

K oddechu návštěvníky povede také projekce probíhající ve vstupní hale lázeňského Inhalatoria. Nese název Nádech/Výdech a vzniká ve spolupráci s kurátorským projektem Elišky Děcké – Anipromítačka. Na míru prostoru zde bylo vybráno pásmo krátkometrážních animovaných filmů vztahujících se k procesu dýchání. Poběží ve smyčce během pátečního i sobotního dopoledne. V ryze lázeňském duchu se ponese i přednáška historika Vladana Hanulíka: Za zdravím, nebo na zálety? Utváření moderních podob českého lázeňství. Proběhne v pátek odpoledne na terase Společenského domu.

Procházky i zastavení

Kdo by se u výkladu raději procházel, může se přidat k letošní architektonické procházce Pražskou čtvrtí s etnografkou Blankou Petrákovou a lektorkou Lenkou Psotovou. Jedná se o komentovanou prohlídku interiérů pěti jedinečných vil (Augustiniánský Dům, Pracnerova vila, vila Kancnýřka, vila Valaška, vila Vlastimila) odhalující historii míst a poutavé příběhy, které se zde udály.

Festival nabídne také procházky výstavním programem, které pro návštěvníky připravili kurátoři Nela Klajbanová a Jakub Frank. K charakteru programu dodávají: „Formát procházky volíme, protože programy a instalace prezentované v našem dramaturgickém výběru často nemají jasný konec ani začátek a mohou tak zůstat návštěvníkům skryté, nepovšimnuté nebo neobjasněné. Toto pojetí zároveň nabízí koordinovanou návštěvů festivalových lokací a jejich možné nové nahlédnutí.“ Každá z procházek bude mít o trochu jinou náplň v závislosti na dni, ve kterém se odehraje. Kromě instalací bude možné v průběhu víkendu navštívit také performance nebo workshopy.

Jednotlivé umělecké akce a intervence si návštěvníci budou moci prohlédnout také po vlastní ose. Těšit se mohou například na happening Ateliéru intermédií FaVU VUT: Pramen Naplnění pojednávající o objevu nového pramene či interaktivní instalaci Dominika Langa: Co chcete, po čem toužíte, co máte, co chcete vyměnit, co vám chybí, co mi dáte?. Ta zapojí do směnné hry s kolemjdoucími lavičku před Společenským domem. S přihlížejícími si bude pohrávat také Lázeňské malování Mariana Pally, při kterém hlínou, štětcem a prsty zvěční portréty zájemců, vlastní selfie i výhled na luhačovické lázně.

Na dětské publikum čekají dva workshopy, které mohou navštívit kdykoliv v průběhu jejich trvání. Sobotní proběhne u pramene dr. Šťastného pod vedením umělkyně Veroniky Vlkové a nese název Čas bahenních čarodějů. Přivítá návštěvníky všech věkových kategorií odhodlané zašpinit se v hlíně a vstoupit do společenství bahenních mágů. Druhý bude patřit snění, účastníky do něj zapojí Eva Koťátková a její Pracovní stanice denního snění. Pro děti bude připravena také venkovní divadelní herna Zahrátky vznikající pod taktovkou uskupení Řev na hřišti Studia Damúza.

Večery v klubu Domino

Na své si přijde také publikum dospělé. Loňský ročník festivalu, ovlivněný obavami z uzavírání vnitřních prostor pro kulturní akce, se vzdal také jedné z oblíbených lokací – Klubu Domino. Letos se ho ale pořadatelé rozhodli vrátit zpět do hry a pro své publikum zde připravili hned dvě hudební noci plné současné elektronické i kytarové hudby. V rámci té první, páteční, se představí hudební duo LOFN, pohybující se na cestě od ambientu

 k technu a zase zpět, slezská kapela syrových kytar Pacino a zvuková umělkyně Natálie Pleváková, která večer završí DJ setem vytvořeným na míru festivalu. Sobota pak bude patřit producentce, umělkyni a čerstvé laureátce kategorie Best Electronic Track hudebních cen Vinyla Pavle Bastlové vystupující pod jménem Tokyo Drift. Po jejím vystoupení budou následovat pomalé industriální riffy slovenské dvojice Möbius, které připraví prostor pro finální vystoupení experimentální raperky Arlety.

Ani letos ale nebude chybět hudba a zvuk také v denních časech, ve veřejném prostoru. V pátek v podvečer se u pramene Aloiska odehraje živá zvuková instalace Tomáše Niesnera, která vychází z letošní oceňované desky Bečvou. Cílem je posluchačům evokovat koloběh vody a přenést je na cestu podél řeky. Záznam živé akce zde pak bude přístupný po celou dobu festivalu. Sobotní odpoledne návštěvníkům v Hale Vincentka zpestří skladatelka a zvuková umělkyně Natálie Pleváková. Její instalace vytvořená na míru festivalu si pohrává s kontextem lázeňského prostředí – alternativním časem, prostorem a vnímáním. U pramene Ottovka se v neděli odpoledne rozezní Thistle – abstraktní improvizace kombinující akustické nástroje, syntezátory a terénní nahrávky českého producenta Matěje Kotoučka a finského hudebníka, performera a dokumentaristy Sima Hakalista. Představí se také klavírista-samouk Tomáš Hrubiš, který ve svých instrumentálních skladbách nabídne posluchačům melancholicko-psychedelickou atmosféru, s přesahem k minimalistické, experimentální či filmové hudbě. V obdobném rozpoložení se ponese také sobotní snídaňový set spisovatele a hudebního kritika Pavla Klusáka. Nabídne vrstevnaté zvukové prostředí, do kterého se návštěvníci budou moci přijít probudit, nasnídat i inspirovat.

Kompletní program festivalu a veškeré praktické informace pro návštěvníky najdete na webu www.luhovanyvincent.cz

Akreditace je možné zakoupit v předprodeji prostřednictvím portálu GoOut na adrese https://goout.net/cs/listky/luhovany-vincent-2022/wten/, nebo následně v akreditačním centru přímo na místě (zahrádka Kavárny Jizba, Masarykova 198, 763 26 Luhačovice).

Informační a akreditační stánek bude otevřen v době konání festivalu 24.–26. 6. v čase 9:00–19:00.