Ročník 2010

Příběh Luhovaného Vincenta začíná v roce 2009, kdy skupinka studentů a absolventů uměleckých oborů založila občanské sdružení Luhovaný Vincent a začala pořádat stejnojmenný festival ve snaze o oživení kulturního života ve městě. Festival tehdy probíhal první víkend prázdnin.

Byly to skromné začátky, akcí bylo devatenáct a návštěvníků asi sto, přesto už obsahovaly zárodky všeho, co dělá Vincenta Vincentem. Multi- a mezižánrovost, na kterých si festival zakládá, tu byla přítomna v plné síle. Program probíhal ve třech sekcích – hudební, filmová a divadelní.

Hudební sekce se stala tou tradičně nejnavštěvovanější, což je pochopitelné, protože vždy nabízí atraktivní koncerty a následné taneční DJ produkce. Už tehdy festival držel prst na tepu doby a dával prostor novým talentům a těm, kteří jsou na pokraji toho, být objeveni a proslavit se. Tento ročník to byli třeba Charlie Straight a z těch už profláknutějších jmen zase Čokovoko.

Filmová část programu se skládala z bloků krátkých filmů, kde se představily studentské filmy z různých českých a slovenských škol, a projekcí filmů s besedami s tvůrci, kde například uváděli své filmy dokumentarista Jan Šípek a výrazná osobnost slovenského filmu Dušan Trančík.

sekci divadelní se tehdy jako dnes divákům představují různé progresivní či netradiční soubory a performeři. V prvním ročníku třeba divadla Naboso z Boskovic a Divadlo na cucky z Olomouce.

Festival se taky zabydlel ve dvou objektech, které ho budou od té doby provázet až do dnešních dní, do luhačovické Sokolovny a kina Elektra. Festivalové centrum bylo onen rok umístěno ve snackbaru ve druhém patře kina. Kromě toho zde ale byla také komentovaná prohlídka luhačovické architektury, která se jako všechny výše zmíněné sekce stala tradicí a která byla jakousi předzvěstí budoucího vývoje.

Pravděpodobně ani sami lidé zodpovědní za tento první ročník netušili, jakou tradici zakládají a jak nerozlučný od Luhačovic se Vincent stane.

AKCE:

Hudební sekce: Charlie Straight, HFD, Čokovoko

DJ Provarené, Stinking Bag Hunters, The Jesus Shining, Call Me Úlet

Filmová sekce: studentské filmy z vysoké školy Muzických umění v Bratislavě, fakulty Multimediálních komunikací Zlín, Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku

Souboj s Mozkem (Jan Šípek), Iná láska (Dušan Trančík), Pouta (Radim Špaček)

Další: Prohlídka Luhačovické architektury