Ročník 2012

29.6.-1.7.2012

Po prvních nesmělých krůčcích v předchozích ročnících vychází v tomto ročníku Vincent odhodlaněji ven naproti lázním (spot). Přesněji divadlo D’EPOG ve svém představení Ad fontes/K pramenům předvedlo příklad site-specific produkce, neboli představení, která jsou ušitá na míru specifickému místu. V tomto případě členové souboru v altánu pramenu Ottovky představili svoji parodii na zromantizovanou představu lázeňského života. Jde ale zatím pouze o vykročení do širšího světa za hranicemi příjemného chládku Sokolovny, na skutečné naplnění skrytého potenciálu Luhačovic si musíme počkat do dalších ročníků.

Důležitým přírůstkem byla také nová sekce, tentokrát výtvarná. Ta začala už tři dny před začátkem festivalu, kdy začalo probíhat grafitty sympozium, kde členové skupiny 2nd Colony pracovali na obvodové zdi nově zrekonstruovaného dětského hřiště a výsledky své práce představili na vernisáži v rámci festivalu. Dalšími zástupci této nové sekce byly vernisáže fotografií Ondřeje Hrušky a Filipa Kartouska Culture in Zlin a grafik Jindry Janíčka Sorry we are lazy.

Přibyl také nový prostor, konferenční sál pod internátem Střední odborné školy za rohem Sokolovny. Ten prozatím nahradil kino Elektra jako místo, kde se konají filmové projekce a tedy byla středobodem filmové sekce. Ta byla tento rok zase našlapaná, navštívili nás a svoje filmy představili například Robert Sedláček nebo Apolena Rychlíková. Zajímavým pokusem bylo také představení pro školy, které předcházelo samotnému festivalu.

Hudební a divadelní sekce se střetly ve spojení slampoetry exhibice, kde vystoupili i taková esa jako Bohdan Bláhovec nebo Bio Masha, a koncertu kapely Diakritika. Kromě ní zahrály další dny ještě například Schwarzprior či Fiordmoss.

Ve třetím ročníku zastihujeme Vincenta už jako etablovaný festival, už nejde žádný experiment a návštěvnost se od prvního ročníku zvedla o sto procent. K zatraktivnění festivalu určitě přispělo množství akcí, které byly pro veřejnost zdarma.  Je to ale stále ještě festival mladý a pátrající po své identitě, něčemu, co by ho skutečně definovalo.

Filmová sekce: Paroubkové (Jan Látal),  Rodina je základ státu (Robert Sedláček), Hájek na zámku, Petr v podzámčí (Apolena Rychlíková), Pod sluncem tma (Martin Mareček), Závod ke dnu (Vít Janeček), Příběh nemocné duše (Pavel Lukáš), Půlnoc (Klára Tasovská), Trafačka (Saša Dlouhý)

blok filmů Jana Smutného (FAVU), pásmo animovaných filmů a videoklipů z VŠUP, pásmo sociálních spotů Noncomm – festival Jeden svět, PAF presents: Caution! Freshly Animated – Mladá polská animace, pásmo „Tanec a kamera“

AKCE:

Výtvarná sekce:  vernisáž Graffiti sympozia, vernisáž výstavy fotografií Ondřeje Hrušky a Filipa Kartouska s performance, vernisáž výstavy grafik Sorry we are lazy

Literární sekce: Jakub Čermák

Hudební sekce: Schwarzprior, Fiordmoss, Diakritika

DJ Ink Flo, DVJ Darmojed, DVJ ledabyl, DJs: Foolk LIVE, tv produkt, Illex Aside LIVE, DJV Radar, Zlatomil, Dukon, Voe, VJ Random

Divadelní sekce: Magnetické balerínky, Fractured (Andrea Miltnerová), Slampoetry , představení divadla D´EPOG v lázních

Další: beseda o kávě s ochutnávkou s Adamem Neubauerem, komentovaná prohlídka Luhačovic

Ozvěna z Vincenta