Ročník 2014

26.-29.6.2014

Největší změnou pro pátý ročník Luhovaného Vincenta bylo, že festival našel novou vizuální identitu. Za tento nový vizuál byl zodpovědný Marek Ehrenberger, jehož služby festival od té doby využívá. Za symbol festivalu byla vybrána palma a grafické pojetí se zakládalo na reinterpretaci artefaktů plážového a lázeňského turismu. Tento nový vzhled dodával novou svěžest, která se odrazila i do nového motta festivalu: Svěží kultura vs. lázeňské stereotypy.

Z filmů se, vedle dalších projekcí minulý rok tak populárního letního kina, letošní program zaměřoval hlavně na současnou generaci českých dokumentaristů. Své filmy přijeli představit třeba Apolena Rychlíková, Ivo Bystřičan nebo Bohdan Bláhovec.

Byla tu také další ze site-specific akce, které oživují lázeňský prostor a naplňují ho novými významy. Tentokráte to byls performance Davida Helána a Miloše Šajna, která narušovala poklid v nevyužívaných Slunečních lázních architekta Dušana Jurkoviče, což je místo, kam se Vincent znovu a viditelněji vrátil za rok.

Nejvíce se tento rok začaly rozmáhat přednášky. Přednášející tvořili velice rozmanitou skupinu. Producent a animátor Martin Búřil mluvil o současné animaci, novinář Pavel Dobrovský zase o nezávislých počítačových hrách, teoretik Jiří Nedělao počítačových hrách a o klasické telenovele Divoký anděl přišlo popovídat svérázné duo Haha film. Kromě toho se tu nad ránem konal i dekadentní workshop focení opilosti Filipa Kartouska.

Kromě toho bylo vše při starém, jen v boční uličce vedle Sokolovny přibyl grill. Byla tu zase exhibice slampoetry i koncerty (mimo jiné kapela Fallgrapp). Vincent už je zde zřetelně zajetý a zabydlený.

AKCE:

Filmová sekce: Pulp Fiction; Vládnout, pracovat, vydělávat, modlit se, hroutit se; Velká noc; Klip; Vamos a matar compaňeros (simultánní překlad Alžběty Šáchové); Zlínské studentské filmy UTB 2013 v rámci ozvěn festivalu RECfest

s besedou: Skoro úplně vymyšlený film (Tereza Kovářová), Katana noci (Ondřej Šálek), SHOW! (Bohdan Bláhovec), Rodina (Apolena Rychlíková), Revolution Backstage (Ondřej Hruška, Petra Ševců),

Hudební sekce: alexander hemala, Fallgrapp, Hm… ukázka

DJ jablkonosič, LUNCHMEAT showcase, Call me úlet

Divadelní sekce: performance Davida Helána a Miloše Šejna, Inspirováno láskou (Filip Teller), Tešlon a Frkl (Florent Golfier, Lukáš Karásek), slampoetry exhibice (Bohdan Bláhovec, Adam El Chaar, Zuzana Kantorová, Monika Serbusová, HysTerka; moderuje Bob Hýsek )

Výtvarná sekce: vernisáž výstavy Kateřiny Šuterové

Literární sekce: autorské čtení Martina Reinera,

Workshopy a přednášky: Haha film – Divoký anděl, workshop Fotíme dekadenci s fotografem Filipem Kartouskem, Současná animací s Martinem Búřilem, Alternativní současné počítačové hry s Pavlem Dobrovským, Estetika překreslování s Jiřím Nedělou

Další: komentovaná prohlídka Luhačovic aneb Po stopách hudebních velikánů