Ročník 2015

10.-12.7.2015

Luhovaný Vincent mohl sice působit, jako že je zajetý v kolejích, šestý ročník se ale nesl ve znamení změn. Jako první zarazí změna termínu, který se přesunul do poloviny července, tedy do plného proudu lázeňské sezóny. Další bylo přesunutí denního akreditačního centra do kavárny/vinárny Moravská jizba, která je bližší lázeňskému centru. Zlomila se tak centrálnost Sokolovny, která trvala po čtyři roky. Zůstala ale samozřejmě stále místem konání večerních koncertů, i když přes den se zde odehrávalo pouze několik akcí. Ty jinak byly tento rok organizátory co nejvíce přesouvány do veřejného prostoru, aby se nejvíce propojily s Luhačovicemi a co nejvíce tak naplnily už pár let starý podtitul festivalu Žít město jinak.

 

Filmová sekce se navrátila zpátky kina Elektra, které nabízí větší pohodlí a lepší technické zázemí než Sokolovna. Z její už klasické náplně by se dal vypíchnout „grafitti blok“, kde tvůrci uváděli dokumenty na téma grafitti. Mezi nimi byly předvedeny v rámci besedy s režisérkou i ukázky z připravovaného filmu Girl Power.

 

Výrazná byla tento rok výtvarná sekce, která byla pod dohledem Heleny Ťapajnové zaměřena na propojení hudby a zvuku s výtvarným uměním. V tomto rámci předvedla Anastasija Sosunova z Litvy kresby vznikající převodem hudby do grafických leptů, ale patřily tam také dvě performance, které rozproudili život v uličce vedle Sokolovny. Matěj a Jakub Frankovi využili potrubí vzduchotechniky k hraní hudby a skupina Canvas 4D, která pomocí kamery převáděla tanec do grafiky na velkoplošné projekci. Byla tu ale také instalace videoartu pod kurátorským dohledem Davida Přílučíka a výstava Stereoskopie před sto lety, která představila nově zpracované historické stereofotografie. Výstava se odehrávala v luhačovickém muzeu a zájemci ji následně mohli navštívit po celé léto.

 

Divadelní sekce se plně opřela do site-specific produkcí. Ospalé lázně rozproudila další klauniáda, tentokráte představení Les Fântomes skupiny Tyhle. Hlavní bod programu ale bylo představení Plovárna skupiny Bratři v tričku, které předčila všechny očekávání. Oživila znovu prostor Jurkovičových Slunečních lázní a přilákala velké nečekané množství diváků. Na představení, kterému předcházel taneční výstup Crazy Flappers z místního okrašlovacího spolku Calma, se v publiku mísili nadšenci pro alternativní kulturu z festivalu s lázeňskými hosty. Tento rok také dal festival prostor nové dramatické formě, která nahradila slampoetry, jde o tzv. storytelling, kde v představení Slovosledi ve vlastní štávě dvě vypravěčky pohltily diváky svými příběhy.

 

Vedle skupiny přednášek, která navazovala na základ položený v předchozím ročníku tu, jako další výrazná akce byl workshop Recykliteratury, kde si mohli návštěvníci sami vyzkoušet tvorbu typických absurdních koláží obrazu a textu.

Koncerty byly tento rok naplněny k prasknutí, vedle takových polských RSS B0YS a brněnských Kaplan Bros. tu nastoupilo třeba i hudební seskupení Kyklos Galaktykos.

 

Celkově byl šestý ročník akčnější, intenzivnější a dražší. Bylo více akcí i návštěvníků (těch už přišlo přibližně 600). Vincent má evidentně našlápnuto a nám zbývá jen být zvědaví a těšit se na to, co nám zase předvede v budoucnosti.

AKCE:

Filmová sekce: Mami!, Anatomie pavouka, Cukr-blog, Show Must Go On 4, Fízlové, hajzlové

s besedou: Jáma (Jiří Stejskal), ukázek z chystaného dokumentu Girl Power (Sany), Comeback (Miro Remo), Low Society

Hudební sekce: Strangers in the City, VIYU, RSS B0YS, 1flfsoap, Kaplan Bros., Kyklos Galaktikos

DSCDRMR,  LVVCrew DJs, Claviq

Výtvarná sekce: vernisáž výstavy Anastasii Sosunove, vernisáž instalace Jiné vize 2014 (PAF), Luhovaný Videoart (kurátor – David Přílučík), vernisáž a komentovaná prohlídka výstavy – 3D před 100lety, performance Canvas 4D,

Divadelní sekce: storytelling Slovosledi ve vlastní šťávě, pouliční představení Les Fantomes – Lukáš Karásek a Florent Golfier, Plovárna – Bratři v tricku

Literární sekce: Barbora Ševčíková, Filip Dědic

Workshopy a přednášky: workshop Recykliteratury, Počítačové hry jinak s Jakubem Hložkem, Švankmajer s Jiřím Nedělou, Název: Prospekt: Čtení – Barbora Ševčíková, Filip Dědic

Další: komentovaná prohlídka Trasy uměleckých ptačích budek a krmítek, performance Matěje a Jakuba Franka