Ročník 2022

Dvanáctý ročník festivalu Luhovaný Vincent přinesl čtyři dny, které v tom nejlepším slova smyslu překonaly hranici diváckých i pořadatelských očekávání.

Festivalu se ve dnech 23.–26. 6. 2022 zúčastnilo 2300 návštěvníků, z toho 254 platících. Do programu bylo zařazeno 56 akcí, z toho 27 bylo zdarma, zajistilo je 60 účinkujících hostů. Na realizaci se podílelo 40 pořadatelů. Vypilo se 120 litrů lahvované Vincentky a snědlo 100 krabic oplatků, a to především díky podpoře našeho generálního partnera – Vincentky a výrobci oplatků CLIP.

V programu se již tradičně objevily linie literární, divadelní, hudební, výtvarné, zvukové i filmové. Doplněny byly o přednášku Vladana Hanulíka věnovanou historii lázeňské kultury – Za zdravím, nebo na zálety? Utváření moderních podob českého lázeňství či výjimečnou architektonickou procházku realizovanou ve spolupráci s Muzeem Luhačovického Zálesí, která návštěvníky provedla běžně nedostupnými prostory vily v Pražské čtvrti.

ZA HRANICEMI POEZIE

Pro dramaturgii literární sekce byl letos přizván editor Psího Vína Libor Staněk. V jeho výběru se představila současná environmentální lyrika v zastoupení básníků Lubomíra Tichého Radka Štěpánka. U této příležitosti jsme poprvé obsadili poetický prostor jezírka poblíž hotelu Marion a krom uvedení děl, které z velké části reflektovaly samotný život autorů, dali prostor také diskuzi s publikem. V programu nechyběl ani čerstvý držitel ceny Magnesia Litera – Pavel Klusák, předčítající ze své nové, podvratně zábavné knihy Uvnitř banánu, věnované možným i nemožným příběhům ze světa experimentální hudby. Vybraná díla tohoto žánru spisovatel a literární kritik prezentoval také ve svém hudebním setu, který doprovodil sobotní snídani před Kinem Elektra. K poslechu a zastavení přiměl návštěvníky festivalu i náhodné kolemjdoucí.

BOHATÝ FILMOVÝ PROGRAM

Část letošních projekcí se odehrála v městském Kině Elektra – jednalo se o  argentinský experimentální film Ski – počin na pomezí fikce a dokumentu tematizující kolonizaci současného světa a rakouskou absurdní road movie Obyčejné bytosti. Zahájení festivalu bylo naopak situované do prostor letního kina na terase Městské plovárny. To divákům představilo silný francouzský snímek Přes hranice, realizovaný velmi náročnou technikou animace na sklo. Filmovému sálu uniklo také pásmo animovaných filmů Nádech/výdech promítaných v budově Ihalatoria pod hlavičkou Anipromítačky kurátorované Eliškou Děckou. Pod širým nebem se promítalo i při samotném závěru a to na zahrádce kavárny Jizba, která po dobu těchto čtyř dní fungovala jako festivalové centrum. Představen byl maďarský avantgardní animovaný muzikál Pěnová koupel.

Jeden z dramaturgů této sekce, Juraj Machálek, k výběru dodává: „K letošnímu tématu festivalu – Přes čáru – jsme přistoupili jak z hlediska obsahového, tak skrze formální zpracování. Obecně pro nás byla důležitá mnohost forem, témat i žánrů a jejich přesahy či úkroky do jiných oblastí.“

DOMOV V POHYBU

Na hranici forem balancovala také sekce divadelní. Návštěvníkům přinesla komorní opakovanou inscenaci Moetivi Karavan, odehrávající se v autorsky zpracovaném interiéru karavanu, zaparkovaném prvně u Domova seniorů v městské části a následně na Lázeňském náměstí. Diváci se tu v malých skupinkách mohli vydat na nomádskou návštěvu pohrávající si s otázkou, co znamená domov. Intimní bylo také představení Zuzany Šklíbové The Walk with the Unknowns. Netradiční procházka pro jednoho poodhalila výletní archiv diapozitivů neznámé rodiny a přenesla účastníky do světa skutečných i fiktivních vzpomínek, korespondujících s navštívenými místy v lázních. Nedělní program završilo pohybové představení The Urge situované přímo do centra lázeňského dění. Performance tematizující nemožnost pohybu v době covidových lockdownů, záměrně umístěna ve veřejném prostoru, přilákala velký počet diváků z řad festivalových návštěvníků, Luhačovjanů i lázeňských hostů.

POSÍLENÍ PROGRAMU PRO DĚTI

Obyvatelé Luhačovic se hojně účastnili také dětského programu. Ten byl letos posílen a začleněn jak do divadelní, tak výtvarné sekce. Zmiňovaný Moetivi karavan byl přístupný všem věkovým kategoriím a navštěvován celými rodinami. Loutkové představení Kde budeme bydlet cílené vyloženě na dětského diváka se odehrálo v neděli a sklidilo velmi pozitivní ohlasy. Nejvyšší návštěvnosti a obliby si pak získalo inscenované dětské hřiště Zahrátky vznikající pod taktovkou skupiny Řev na hřišti Studia Damúza. Velký úspěch měl také workshop Veroniky Vlkové – Čas bahenních čarodějů, který u stromu poblíž pramene Dr. Šťastného zapojil publikum širokého věkového rozpětí do práce s hlínou, blátem, vodou i bylinami. Posledním bodem dětského programu, i v tomto případě oblíbeného také u dospělých, byla nedělní Pracovní stanice denního snění Evy Koťátkové, která na louce poblíž pramene Aloiska nabídla návštěvníkům prostor pro sny, sdílení i odpočinek.

PROCHÁZKY VÝSTAVAMI A UMĚLECKÝMI AKCEMI

Zmiňované workshopy byly součástí letošního obsáhlého výtvarného programu. S jeho jednotlivými částmi se účastníci mohli po vlastní ose potkat v průběhu festivalového víkendu, nebo se zúčastnit vedených komentovaných procházek. Výtvarný program vyzýval ke hře, spolupráci nebo sdílení. Třídenní happening a instalaci pojednávající o nalezení nového Pramene Naplnění v Japonské zahradě připravil Ateliéru intermédií FaVU VUT. Nabídl návštěvníkům degustaci elixírů, možnost nechat si namalovat na lázeňské oplatky svou vlastní auru nebo zmapovat emocionální konstelace. V průběhu víkendu bylo také možné navštívit dvě videoinstalace. První z nich, prezentující kurátorské pásmo japonské teoretičky Keiko Sei s názvem Jiné Vize CZ 2021, uvedená ve spolupráci s Přehlídkou filmové animace a současného umění (PAF), byla umístěna na terase Společenského domu. Druhá se nacházela v jeskyni nad pramenem Ottovka, kde se ve videu Rupi Kaurcrash umělec Jozef Mrva ml. zabýval otázkami, jak se vyrovnat s katastrofami skrze pozitivní afirmace.

Instalace Adamec family (Jana, Jakub, Delfína a Uršula), prezentovaná formou zábavně-naučných panelů na lázeňské kolonádě, poukazovala na další závažné téma současnosti – konkrétně na problematiku aktuálních uprchlických krizí. Panely připomínající svým zpracováním hry z dětských časopisů přilákaly řadu kolemjdoucích, doplňující texty na jejich zadních stranách jim pak nabídly faktické informace i poetické interpretace.

Sobotní výtvarný program uvedla přednáška naivního konceptualisty Mariana Pally, doprovázená čtením z jeho poslední sbírky Smrad škvařeného fousu. Na ně pak navázala autorova malířská akce, při níž namaloval postupně selfie s pomocí zrcátka, pohled dalekohledem na lázeňskou promenádu a nečekaně také skupinový portrét návštěvníků komentované prohlídky.

MĚSTSKÁ PLOVÁRNA

První festivalový den otevřela výstava Společnosti Jindřicha Chalupeckého – partnerské organizace, která připravila  ve vnitřních prostorách Městské plovárny svou Intervenci #32 – Ozvěny zpěvu sirén. Představení umístěných děl bylo doprovázeno performancí Kateřiny Olivové. Výstava se následně stala také cílem jedné z procházek výstavami. Na městské plovárně se odehrál také nedělní hudební program nabízející návštěvníkům vnitřního bazénu i venkovní terasy unikátní ambientní doprovod k času zde strávenému. Stála za ním dvojice hudebníků Myst K. a Sky to Speak.

ZNOVUOTEVŘENÍ KLUBU DOMINO A HUDEBNÍ PROGRAM V LÁZNÍCH

Hudba letos po dvouleté pauze opět rezonovala také v nočních hodinách v klubu Domino. Tato již běžně nevyužívaná tančírna ožila s pátečním a sobotním večerním programem. Představili se jak kytarové projekty Pacino a Möbius, tak elektronická, hyperpopová i rapová vystoupení v silném zastoupení ženských interpretek – LOFNNatálie PlevákováTokyo Drift Arleta. V páteční podvečer hudba zazněla také na louce u pramene Aloiska. Vystoupil zvukový umělec a hudebník Tomáš Niesner a rituální akustické seskupení Timber Rattle, doplněné atmosférou ohně a společného rozjímání v kruhu.

Přímo v prostorách lázní se odehrál sobotní klavírní koncert Tomáše Hrubiše (u hudebního altánu u hotelu Jestřabí), nedělní vystoupení dvojice Thistle (u Ottovky) i interaktivní zvuková instalace skladatelky Natálie Plevákové (přímo v hale Vincentka). Využit tak byl, jako již tradičně, lázeňský i městský prostor, a ve všech případech program dostál snaze jednotlivá místa oživit něčím netradičním či ukázat v novém světle.

A CO K LETOŠNÍMU ROČNÍKU DODÁVÁ TEREZA LACMANOVÁ – KOORDINÁTORKA PLATFORMY NOVÁ SÍŤ, JÍŽ JE FESTIVAL SOUČÁSTÍ?

Letošní téma přes čáru reflektovalo mnoho současných fenoménů, ať už jimi je hospodaření s vodou a jiné environmentální problémy, sexismus zastřený v rappu či otázka domova v kontextu cestování v rozkošném Moetivii Karavanu nebo přítomné uprchlické krize. Festival nabídl čas na zamyšlení, zpomalení, rozjímání, ale i dynamické odreagování, nadhled a třeba i nečekaná setkání. Na své si zde přišly všechny generace. 

Děkuji týmu Luhovaného Vincenta za úžasnou práci a oživení místa. Jakkoliv může být cesta do Luhačovic daleká, rozhodně stojí za to!

DĚKUJEME ZA PODPORU

Festival by se nemohl uskutečnit bez přímé finanční podpory našich hlavních partnerů – Ministerstva kultury, Zlínského kraje, Lázní Luhačovice a.s., města Luhačovice, patrona festivalu – akciové společnosti Vincentka, manželů Dostálkových, firmy Lukrom, firmy Geohunter, pana Milana Valenty a spolku Nová síť.

Program

ročník 2022

16:00–20:00u Domova pro seniory
div. předst. pro 8 diváků

50 Kč – rez. nutná

Moetivi Karavan / Expedice k domovu


ČT | 16:00, 17:30, 19:30 | Dominika Špalková, Barbora Ungerová: Moetivi Karavan / Expedice k domovu | před Domovem pro seniory, V Drahách 1105 | divadelní představení pro 8 diváků | 30 min. | nutná rezervace – info viz níže | cena 50 Kč

16:0016:30 1. představení
17:3018:00 2. představení
19:3020:00 3. představení

Jak provést rezervaci:
    • – online přes GoOut do čtvrtka 23. 6. do 15:00,
  • – nebo můžete zkusit štěstí na místě konání představení, možná volná kapacita se bude prodávat na místě před představením.


Daleká cesta za blízkým domovem

Možná, že domov je všude tam, kde jsme my.
Projekt vstupující do krajiny i tradice.
Expedice za podstatou toho, co dělá domov domovem.

Autorské představení Dominiky Špalkové a Báry Ungerové pro rodiny s dětmi se odehrává ve speciálně upraveném karavanu, který je zároveň výtvarnou instalací. Zážitek setkání malé skupinky lidí v útulném prostoru karavanu. Každý se bude cítit jako doma.

Za podpory Nové sítě, z.s.

Autorky a performerky: Dominika Špalková a Bára Ungerová
Autorská spolupráce na začátku cesty: Lucie Dlabolová
Autorská spolupráce na konci cesty: Vendula Tomšů
Design: Barbora Ungerová
Scénografie: Vendula Tomšů
Hudba: Dva, Zrní, Kutya
Zvuk: Ladislav Mirvis Mirvald
Světla: Jiří Pirko Šmirk
Fotodokumentace: Jiřina Šmídová, Barbora Ungerová
Technický support: Jan Unger, Jan Tomšů
Producent: ProFitArt
Partnerské organizace: Arctic Culture Lab (Norsko), Handbendi (Island)
Podpořeno z Fondu EHPprogram Kultura.

19:30–20:30Městská plovárna
verni+performance

vstup volný

Společ. J. Chalupeckého: Intervence #32 – Ozvěny zpěvu sirén


ČT | 19:30–20:30 | Společnost Jindřicha Chalupeckého: Intervence #32 – Ozvěny zpěvu sirén | Městská plovárna Luhačovice, Solné 1090 | vernisáž výstavy a performance | 60 min. | vstup volný

Výstavní intervence do Městské plovárny Luhačovice představí umělecká díla vztahující se k tematice bájných bytostí spjatých s vodním živlem (mořská panna, víla, siréna, rusalka). Během vernisáže dočasně zabydlí plovárenské bazény Kateřina Olivová – jako vodní panna ve své performance narušuje tradiční představy o vzhledu a chování tohoto mytického archetypu. 
Vystavující: björnsonova, Jan Boháč, Šárka Basjuk Koudelová, Martin Lacko, Michael Nosek. 
21:30–23:00terasa Městské plovárny
zahájení fest. – letní kino

100/80 Kč | s akre. 0 Kč

Přes hranici


ČT | 21:30–23:00 | Přes hranici (Florence Miailhe, Francie, 2021) | terasa Městské plovárny Luhačovice, Solné 1090 | zahájení festivalu – projekce letního kina | 80 min. | cena 100/80 Kč / s akreditací zdarma

Snímek, vytvořený náročnou metodou animace malbou na sklo, vypráví příběh Kyony a Adriela, prchajících sourozenců, přežívajících ve fantaskním světě. Příběh o dospívání v duchu magického realismu v úchvatném expresivním zpracování plném barev.

10:00–15:00vstupní hala Inhalatoria
pásmo krátkých filmů | úvod 13h

vstup volný

Anipromítačka: Nádech/výdech


PÁ | 10:00–15:00 + kurátorský úvod ve 13:00 | Anipromítačka: Nádech/výdech | vstupní hala Inhalatoria, Dr. Palka Blaho 361 | pásmo krátkých filmů | 60 min. – smyčka | vstup volný

Pásmo animovaných filmů s tématem nádech/výdech sestavila kurátorka Eliška Děcká speciálně pro prostory vstupní haly luhačovického Inhalatoria. Vhodné pro děti.
Kurátorský úvod Elišky Děcké proběhne za účasti režisérky Elišky Kerbachové, následovat bude diskuse s diváky.
11:00-18:00Japonská zahrada
instalace, happening

vstup volný

Ateliér interm. FaVU VUT: Pramen Naplnění


PÁ a SO | 11:00–18:00 | NE 11:00–16:00 | Ateliér intermédií FaVU VUT: Pramen Naplnění | Japonská zahrada, L. Janáčka 238 | instalace a happening | vstup volný

Ateliér intermédií v Luhačovicích objevil nový pramen. Chce se o tento významný objev podělit s návštěvníky a odhalit jeho možné účinky. Co člověk po ochutnání jeho zázračné vody prožije? Co když právě tento pramen je zdrojem nesmrtelnosti? Ti, kdo se odváží, budou mít příležitost zmapovat své emocionální konstelace, odnést si portrét vlastní aury na lázeňské oplatce nebo se osobně podílet na výzkumu účinků pramene.

11:00-13:00 | Malovaní aury na tradiční lázeňské oplátky
Odneste si s sebou jedinečnou sadu lázeňských oplatek s malbou vaší osobní aury

14:00-18:00 | Degustace pramenu Naplnění
Ochutnejte jedinečné elixíry a nápoje připravené z nově objeveného Pramene Naplnění. Poznejte různé způsoby konzumace a blahodárné účinky.

od 16:00 (1 až 2 hodiny) | Vodní mapy
Nakreslete si vlastní mapu okolí pramene Naplnění během skupinové procházky. Vyzkoušíte si zaznamenávat fyzické rysy krajiny spolu s vlastními emocemi a individuálními vjemy bez nároku na správnost výsledků
- procházka začíná i končí v Japonské zahradě.
- maximální počet účastníků 5.

17:00 | Komentovaná prohlídka
Během komentované prohlídky probíhající v Japonské zahradě se dozvíte nejen o pramenité vodě, která tu vyvěrává a o příběhu objevení Pramenu, ale i o tajemných organismech vyskytujících se v jeho okolí.
13:00–20:00Změna! Před ředitelstvím lázní
div. předst. pro 8 diváků

50 Kč – rez. nutná

Moetivi Karavan / Expedice k domovu


PÁ | 13:00, 14:30, 16:00, 17:30, 19:30 | Dominika Špalková, Barbora Ungerová: Moetivi Karavan / Expedice k domovu | ZMĚNA! PŘED ŘEDITELSTVÍM LÁZNÍ, Lázeňské náměstí 436 | divadelní představení pro 8 diváků | 30 min. | nutná rezervace – info viz níže | cena 50 Kč

13:0013:30 1. představení
14:3015:00 2. představení
16:0016:30 3. představení
17:3018:00 4. představení
19:3020:00 5. představení

Jak provést rezervaci:
  • – online přes GoOut do pátku 24. 6. do 12:00,
  • – nebo osobně během festivalu v akreditačním stánku kavárny Jizba (Masarykova 198), a to od pátku 24. 6. od 9:00 až do 19:00,
  • – nebo můžete zkusit štěstí na místě konání představení, možná volná kapacita se bude prodávat na místě před představením.
 

Daleká cesta za blízkým domovem
Možná, že domov je všude tam, kde jsme my. Projekt vstupující do krajiny i tradice. Expedice za podstatou toho, co dělá domov domovem.Autorské představení Dominiky Špalkové a Báry Ungerové pro rodiny s dětmi se odehrává ve speciálně upraveném karavanu, který je zároveň výtvarnou instalací. Zážitek setkání malé skupinky lidí v útulném prostoru karavanu. Každý se bude cítit jako doma.Za podpory Nové sítě, z.s.

Autorky a performerky: Dominika Špalková a Bára Ungerová
Autorská spolupráce na začátku cesty: Lucie Dlabolová Autorská spolupráce na konci cesty: Vendula Tomšů
Design: Barbora Ungerová
Scénografie: Vendula Tomšů
Hudba: Dva, Zrní, Kutya
Zvuk: Ladislav Mirvis Mirvald
Světla: Jiří Pirko Šmirk
Fotodokumentace: Jiřina Šmídová, Barbora Ungerová
Technický support: Jan Unger, Jan Tomšů
Producent: ProFitArt
Partnerské organizace: Arctic Culture Lab (Norsko), Handbendi (Island)
Podpořeno z Fondu EHP – program Kultura.

15:00–16:30terasa Společ. domu
přednáška s besedou

vstup volný

V. Hanulík: Za zdravím, nebo na zálety? Utváření…


PÁ | 15:00–16:30 | Vladan Hanulík: Za zdravím, nebo na zálety? Utváření moderních podob českého lázeňství | terasa Společenského domu, Lázeňské nám. 127 | přednáška s besedou | 90 min. | vstup volný

České lázeňství má zcela unikátní podobu. V žádné jiné zemi nezůstalo po tak dlouhou dobu integrální součástí léčebného trhu. V otevřené diskusi se pokusíme hledat vlivy, které  formovaly historickou i současnou podobu českých lázní. Pokusíme se pochopit, jak lázně ovlivňovaly paradigmatické změny v lékařství. Budeme hledat odpověď na otázku, proč byly unikátním centrem sociální komunikace, jak se v nich projevoval nacionalismus a za jakým účelem se do lázní vůbec jezdívalo.

17:00–19:00sraz v Japonské zahradě
vernisáž a kom. prohlídka výstavy

vstup volný

Vernisáž a kom. prohlídka výstavy


PÁ | 17:00–19:00 | Vernisáž a komentovaná prohlídka výstavy | sraz v Japonské zahradě, L. Janáčka 238 | 120 min. | vstup volný

Čáru nevnímáme jako hranici oddělující dvě protilehlé strany, ale naopak jako moment spojení a střetnutí. Umělci zastoupení na výstavě moment střetnutí aktivně vyhledávají a na jeho místě vytváří prostor pro spolupráci, sdílení a hru. Výstava zahrnuje řadu projektů, které samotný akt střetnutí – překročení čáry oddělující soukromé od veřejného a samotné od společného – tematizují a rozostřují hranici mezi vystavujícím umělcem, divákem a náhodným kolemjdoucím.
Adamec Family, Ateliér intermédií FaVU VUT, Dominik Lang, Jozef Mrva ml., PAF: Jiné vize, Společnost Jindřicha Chalupeckého: Intervence #32

19:00–20:00pramen Aloiska
zvuk. performance

vstup volný

Tomáš Niesner


PÁ | 19:00–20:00 | Tomáš Niesner | u pramene Aloiska, Bílá čtvrť | zvuková performance | 60 min. | vstup volný

Pro letošní ročník připravuje hudebník a umělec unikátní zvukovou instalaci, která vychází z letošní oceňované desky Bečvou. Snaží se posluchačům evokovat koloběh vody, přenést je na cestu podél řeky. Instalaci zahájí úvodní slovo autora u pramene Aloiska, následované jejím živým provedením zvukový záznam akce zde pak bude přístupný po celou dobu festivalu.

20:00–21:00jezírko u hotelu Marion
básnické čtení

vstup volný

R. Štěpánek, L. Tichý: Environmentální lyrika


PÁ | 20:00–21:00 | Radek Štěpánek, Lubomír Tichý: Environmentální lyrika | jezírko u hotelu Marion, Solné 515 | básnické čtení | 60 min. | vstup volný

Literární program festivalu Luhovaný Vincent se letos bude věnovat jednomu ze stěžejních proudů soudobého literárního poetického pole: environmentální lyrice. Představí se v něm dva zástupci současné české poezie –⁠ Radek Štěpánek a Lubomír Tichý –⁠ kteří k tomuto fenoménu přistupují v odlišných básnických intencích. Jejich poetiky ovšem spojuje fakt, že nově revidují zastaralý slovník přírodní lyriky.

21:00louka nad pramenem Aloiska
koncert

vstup volný

Timber Rattle


PÁ | 21:00 | Timber Rattle | louka nad pramenem Aloiska, Bílá čtvrť | koncert | vstup volný

Timber Rattle je americký potulný hudební projekt. Kořeny jeho tvůrčí inspirace sahají k hudební tradici Apalačského pohoří, horskému písničkářství a jižanským kostelním chvalozpěvům. Do Luhačovic dorazí v aktuální čtyřčlenné, čistě akustické inkarnaci (vokály, akustická kytara, indické harmonium, housle a perkuse). Jejich pomalá, hypnotická a repetitivní mantra je spojená se zvukovou oslavou země i magie, života i smrti. Na festivale ji spojíme s večerním ohněm na louce.

22:30klub Domino
koncert

200 Kč (za celý večer v Dominu) | s akre. 0 Kč

LOFN


PÁ | 22:30 | LOFN | klub Domino, Lázeňské nám. 127 | koncert | cena 200 Kč (za celý večerní hudební blok v klubu Domino) / s akreditací zdarma

Zvukový designer a producent Aitcher Clark a zpěvačka, skladatelka a performerka Anna Coranić ve své tvorbě i při živém vystoupení ohledávají hranice industriálu a experimentální hudby, putují od ambientu k technu a zase nazpět. Mytická elektronika s řezavými vokály a hutnou rytmikou.

0:00klub Domino
koncert

200 Kč (za celý večer v Dominu) | s akre. 0 Kč

Pacino


PÁ | 0:00 | Pacino | klub Domino, Lázeňské nám. 127 | koncert | cena 200 Kč (za celý večerní hudební blok v klubu Domino) / s akreditací zdarma

Pacino začali řezat do hudebních nástrojů před deseti lety, před pěti jim vyšel dlouhohrající debut a letos mu pořídili bratříčka. Otřískaní léty koncertování neslevují nic z přímočarosti a intenzity projevu, naopak jej ukotvili v přirozenosti – netřeba si na nic hrát, netřeba přehrané stylizace, dělej, co umíš a jak to máš v krvi. Syrové Slezsko, kytarová raw power.

1:00klub Domino
DJ set

200 Kč (za celý večer v Dominu) | s akre. 0 Kč

Natálie Pleváková


PÁ | 1:00 | Natálie Pleváková | klub Domino, Lázeňské nám. 127 | DJ set | cena 200 Kč (za celý večerní hudební blok v klubu Domino) / s akreditací zdarma

Skladatelka a zvuková umělkyně se letos na festivalu mimo sobotní zvukovou performance představí už o den dříve i jako DJka. Přijďte se roztančit, nechat uspat, nebo zahnat rovnou do postele. Finální podobu vystoupení určí nálada v lázních i na festivalu.

09:00–12:30vstupní hala Inhalatoria
pásmo krátkých filmů

vstup volný

Anipromítačka: Nádech/výdech


SO | 09:00–12:30 | Anipromítačka: Nádech/výdech | vstupní hala Inhalatoria, Dr. Palka Blaho 361 | pásmo krátkých filmů | 60 min. – smyčka | vstup volný

Pásmo animovaných filmů s tématem nádech/výdech v prostorách vstupní haly luhačovického Inhalatoria. Kurátorský výběr Elišky Děcké. Vhodné pro děti.
9:00–10:30u kina Elektra
DJ set a snídaně

vstup volný

P. Klusák: Skleněnka skáče po kamenné…


SO | 9:00–10:30 | Pavel Klusák: Skleněnka skáče po kamenné podlaze ambient mix | před kinem Elektra, Masarykova 950 | DJ set + snídaně | 90 min. | vstup volný

Vrstvy zvukových detailů jako prostředí, do kterého se můžete přijít probudit, nasnídat, inspirovat. Hudbu od elektronického ambientu přes akustickou non-music až po Mortona Feldmana a field recordings živě mixuje Pavel Klusák.

10:30–12:00kino Elektra
projekce

60/50 Kč | s akre. 0 Kč

Ski


SO | 10:30–12:00 | Ski (Manque La Banca, Argentina, 2021) | kino Elektra, Masarykova 950 | projekce | 85 min. | cena 60/50 Kč / s akreditací zdarma

V klidné blaženosti během hlavní turistické sezóny ve městě Bariloche se z podsvětí začíná plížit řada tvorů mýtů a legend… Argentinský experimentální film na pomezí fikce a dokumentu tematizující kolonizaci současného světa na mikrokosmu města a jeho lyžařského střediska.

10:00-20:00levý vchod Spol. domu
netradiční procházka

50 Kč – rez. nutná

The Walk with The Unknowns


SO | 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00 | Zuzana Šklíbová: The Walk with The Unknowns | místo srazu: levý hlavní vchod do Společenského domu, Lázeňské nám. 127 | nutná rezervace – info viz níže | 8 x 40 min. | cena 50 Kč  

Rodinná dovolená s cizinci. Procházka pro 1 diváka a 30 diapozitivů. Po stopách odkazu rodiny, kterou autorka nikdy nepotkala. Průvodkyní bude Zuzana Šklíbová.

Zuzana Šklíbová studuje magisterské navazující studium na Katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU. Věnuje se režii a dramaturgii především autorských inscenací. Zajímá ji rytmus a možnosti zvuku, což zkoumá ve vztahu k řeči, jazyku i formě. Vedle inscenací se věnuje performance a instalacím. 


Jak provést rezervaci:
  • – předprodej online přes GoOut (odkaz), a to nejpozději do pátku 24. 6. do 19:00,
  • – nebo osobně během festivalu v akreditačním stánku kavárny Jizba (Masarykova 198), a to od pátku 24. 6. vždy od 9:00 až do 19:00,
  • – nebo můžete zkusit štěstí na místě srazu.


10:00–14:00louka u Domu B. Smetany
div. herna pro děti (3+)

vstup volný

Řev na hřišti & S. Damúza: Zahrátky


SO | 10:00–14:00 | Řev na hřišti & Studio Damúza: Zahrátky | divadelní herna pro děti od 3 let | strom na louce poblíž Domu Bedřicha Smetany, Lázeňské náměstí 308 | 240 min. – průběžně | vstup volný

Kolik krtků na zahradě máš, tolikrát jsi zahradníkem aneb kdo seje vítr, sklízí a bouří čili slimák je hrozný sluha a ještě horší pán! Divadelní hřiště pro hravé děti od 3 do 100 let. Do volné hry vstupují zahradníci a mění pravidla, jsou nevyzpytatelní jako počasí. Společně s dětmi se tak stávají tvůrci příběhu. Zahrátky je možné navštívit průběžně. 
Tvůrci a zahradníci: Vendula a Honza Tomšů, Dorota a Adam Krátcí

11:00-18:00Japonská zahrada
instalace, happening

vstup volný

Ateliér interm. FaVU VUT: Pramen Naplnění


PÁ a SO | 11:00–18:00 | NE 11:00–16:00 | Ateliér intermédií FaVU VUT: Pramen Naplnění | Japonská zahrada, L. Janáčka 238 | instalace a happening | vstup volný

Ateliér intermédií v Luhačovicích objevil nový pramen. Chce se o tento významný objev podělit s návštěvníky a odhalit jeho možné účinky. Co člověk po ochutnání jeho zázračné vody prožije? Co když právě tento pramen je zdrojem nesmrtelnosti? Ti, kdo se odváží, budou mít příležitost zmapovat své emocionální konstelace, odnést si portrét vlastní aury na lázeňské oplatce nebo se osobně podílet na výzkumu účinků pramene.

11:00-13:00 | Malovaní aury na tradiční lázeňské oplátky
Odneste si s sebou jedinečnou sadu lázeňských oplatek s malbou vaší osobní aury

14:00-18:00 | Degustace pramenu Naplnění
Ochutnejte jedinečné elixíry a nápoje připravené z nově objeveného Pramene Naplnění. Poznejte různé způsoby konzumace a blahodárné účinky.

od 16:00 (1 až 2 hodiny) | Vodní mapy
Nakreslete si vlastní mapu okolí pramene Naplnění během skupinové procházky. Vyzkoušíte si zaznamenávat fyzické rysy krajiny spolu s vlastními emocemi a individuálními vjemy bez nároku na správnost výsledků
- procházka začíná i končí v Japonské zahradě.
- maximální počet účastníků 5.

13:00–14:00socha Přání v Lázeň. parku
přednáška

vstup volný

M. Palla: Návod k náhodě


SO | 13:00–14:00 | Marian Palla: Návod k náhodě | socha Přání v Lázenském parku – mezi Bruselskou fontánou a hudebním altánem | přednáška | 60 min. | vstup volný

Marian Palla je naivní konceptualista, malíř, literát, performer a autor celé řady čar. Na Vincentovi už jednou vystupoval, ale to nevadí, protože si to nepamatuje ani on sám a všechno je nejméně jednou poprvé. Letos představí dva programové body: přednášku Návod k náhodě, která je cageovsky laděnou úvahou o snahách o nezáměrnost, a malířskou akci Lázeňské malování, při níž typicky hlínou, štětcem a prsty zvěční portréty kolemjdoucích, vlastní selfie i binokulární výhled na luhačovické lázně. Podruhé nezapomeneme.

14:00–15:30sraz u Bruselské fontány
kom. prohlídka výstavy

vstup volný

Kom. prohlídka výstavy


SO | 14:00–15:30 | Komentovaná prohlídka výstavy | sraz u Bruselské fontány, Lázeňské nám. 308 | 90 min. | vstup volný

Čáru nevnímáme jako hranici oddělující dvě protilehlé strany, ale naopak jako moment spojení a střetnutí. Umělci zastoupení na výstavě moment střetnutí aktivně vyhledávají a na jeho místě vytváří prostor pro spolupráci, sdílení a hru. Výstava zahrnuje řadu projektů, které samotný akt střetnutí – překročení čáry oddělující soukromé od veřejného a samotné od společného – tematizují a rozostřují hranici mezi vystavujícím umělcem, divákem a náhodným kolemjdoucím.
Adamec Family, Ateliér intermédií FaVU VUT, Dominik Lang, Jozef Mrva ml., Marian Palla, Veronika Vlková, PAF: Jiné vize

14:00–16:00pramen Dr. Šťastného
workshop (nejen) pro děti

vstup volný

V. Vlková: Čas bahenních čarodějů


SO | 14:00–16:00 | Veronika Vlková: Čas bahenních čarodějů | pramen Dr. Šťastného, Dr. Palka Blaho | workshop (nejen) pro děti | 120 min. | vstup volný

Společně strávený čas, který není nijak ohraničený délkou trvání ani věkem účastníků, je určený všem, kteří se touží umazat a odpočinout si v bahenních lázních. Pomocí přírodních materiálů, jako jsou minerální voda, rašelina, byliny a keramická hlína, a jejich přirozeně léčivých sil se na chvíli staneme malým společenstvím bahenních mágů v časech, kdy slova a příběhy tvarovaly svět.

15:30–16:30hala Vincentka
zvuk. performance

vstup volný

Natálie Pleváková


SO | 15:30–16:30 | Natálie Pleváková | hala Vincentka, Lázeňské nám. 127 | zvuková performance | 60 min. | vstup volný

Skladatelka a zvuková umělkyně pro festival vytvořila instalaci, která volně navazuje na téma letošního ročníku –⁠ přes čáru. Pohrává si s kontextem lázeňského prostředí – alternativním časem, prostorem a vnímáním – který se snaží pojmout hravou a angažovanou formou prostřednictvím prezentace hudební kompozice v interaktivním prostředí zvukové instalace.

17:00–18:30terasa Společ. domu
literár. čtení

vstup volný

P. Klusák: Uvnitř banánu


SO | 17:00–18:30 | Pavel Klusák: Autorské čtení z knihy Uvnitř banánu | terasa Společenského domu, Lázeňské nám. 127 | literární čtení | 90 min. | vstup volný

Pavel Klusák, známý hudební publicista a autor knih Gott. Československý příběh a Uvnitř banánu, vybírá a komentuje hudební příběhy těch, které kulturní a politické kontexty přiměly k jednání mimo zákon nebo k hrám s identitou. Hudba neexistujících entit included. Klusák v Luhačovicích není nováčkem, vloni tu psal jako rezident Nadačního fondu Pramen Luhačovice. Zůstala tu po něm tenká brožura deníkových a snových záznamů nazvaná Sen o klaksonu.

18:30–19:30hudební altán u hotelu Jestřabí
koncert

vstup volný

Tomáš Hrubiš


SO | 18:30–19:30 | Tomáš Hrubiš | hudební altán u hotelu Jestřabí, L. Janáčka 238 | koncert | 50 min. | vstup volný

Hudebník, klavírista samouk a výtvarný umělec Tomáš Hrubiš ve svých instrumentálních skladbách osciluje mezi melancholicko-psychedelickou atmosférou a místy až syrově expresivním výrazem. Využívá kombinací elektroakustických zvuků (preparovaného klavíru a syntezátoru) s přesahy k minimalistické, experimentální či filmové hudbě. Své koncerty, či spíše hudební performance hermeticky uzavírá do jednoho dynamického příběhu.

20:00–21:30kino Elektra
projekce

cena 60/50 Kč | s akre. 0 Kč

Obyčejné bytosti


SO | 20:00–21:30 | Obyčejné bytosti (Thomas Marschall, Rakousko, 2020) | kino Elektra, Masarykova 950 | projekce | 75 min. | cena 60/50 Kč / s akreditací zdarma

Martha a Alex jsou na cestě. Odkud a kam jedou, není jisté. Kde teď vlastně jsou, také ne... V této rakouské absurdní roadmovie se konfrontují generační arche/stereotypy a vztahy se prolínají s krajinou (natáčelo se mj. i v ČR).

22:00klub Domino
koncert

200 Kč (za celý večer v Dominu) | s akre. 0 Kč

Tokyo Drift


SO | 22:00 | Tokyo Drift | klub Domino, Lázeňské nám. 127 | koncert | cena 200 Kč (za celý večerní hudební blok v klubu Domino) / s akreditací zdarma

Pavla Bastlová, producentka, umělkyně a čerstvá laureátka kategorie Bastl Electronic Track hudebních cen Vinyla, je rozpoznatelná zejména díky nezaměnitelnému zastřenému a někdy trochu sedativnímu vokálu, který předvedla už na svém loňském debutovém EP RECYCLE MUSIC. Při vystoupeních oživuje okolní prostor hypnotickou a zároveň zábavnou performance.

23:30klub Domino
koncert

200 Kč (za celý večer v Dominu) | s akre. 0 Kč

Möbius


SO | 23:30 | Möbius | klub Domino, Lázeňské nám. 127 | koncert | cena 200 Kč (za celý večerní hudební blok v klubu Domino) / s akreditací zdarma

Slova jsou zbytečná a ticho je bezútěšně prázdné. Ve zdánlivě skromné sestavě bicí a kytara generuje slovenské duo široké spektrum frekvencí a zaplňuje prostor zhuštěným masivním zvukem táhle stékajícím po stěnách místnosti i mysli. Pomalé a ještě pomalejší, valivé a ještě valivější instrumentální výlety mezi hradbami zkreslených riffů a rytmických úderů se dotýkají sludge, doomu i stoneru.

0:30klub Domino
koncert

200 Kč (za celý večer v Dominu) / s akre. zdarma

Arleta


SO | 0:30 Arleta | klub Domino, Lázeňské nám. 127 | koncert | cena 200 Kč (za celý večerní hudební blok v klubu Domino) / s akreditací zdarma

Její rap je temný a experimentální a překračuje čáru, kterou ještě donedávna drsně hlídali macho rappeři. Arleta tuto zatuchlou bublinu českého rapu ostře rozřízla a nebojí se nahlas tematizovat sexismus, mizogynii, feminismus i klimatickou krizi. Z původní reflexe vlastních depresí a úzkostí postupně křeše manifest osobní síly a neohroženosti, která není nikomu nadřazená, přesto svéprávná.

9:30–12:30Městská plovárna
koncert

v ceně plovárny | s akre. 0 Kč

Myst K.+Sky to Speak: Ambient. vlny pro tělo i (d)uši


NE | 9:30–12:30 | Myst K. + Sky to Speak: Ambientní vlny pro tělo i (d)uši | Městská plovárna Luhačovice, Solné 1090 | koncert | 180 min. | v ceně vstupného do bazénu Městské plovárny / s akreditací zdarma

Vstup na plovárnu je možný pouze v plavkách, případně v lehkém oděvu typu šortky, triko. Na převlečení a uložení věcí můžete využít skříňky v šatnách.

Venkovní terasa vzdušně napojená na vnitřní bazény, možnost poslechu při relaxaci venku i během plavby ve vlnách – zvukových, které doplní ty vodní. Prostor k odpočinku i kontemplaci s poslechovou seancí ve spolupráci s labelem XION. Řízená improvizace na bázi kolaborace Matěje Kotoučka alias Sky to Speak s kořeny ve filmové hudbě a zvukovém vypravěčství a liverpoolského rodáka Myst K. s meditativními, ale i hypnotickými drone new-age sonickými krajinami. Lázně pro tělo i (d)uši. Kalokagathia.

10:00–14:00levý vchod Spol. domu
netradiční procházka

50 Kč – rez. nutná

The Walk with The Unknowns


NE | 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 | Zuzana Šklíbová: The Walk with The Unknowns | místo srazu: levý hlavní vchod u Společenského domu, Lázeňské nám. 127 | nutná rezervace předem – info viz níže | 4 x 40 min. | cena 50 Kč

Rodinná dovolená s cizinci. Procházka pro 1 diváka a 30 diapozitivů. Po stopách odkazu rodiny, kterou autorka nikdy nepotkala. Průvodkyně bude Zuzana Šklíbová.

Zuzana Šklíbová studuje magisterské navazující studium na Katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU. Věnuje se režii a dramaturgii především autorských inscenací. Zajímá ji rytmus a možnosti zvuku, což zkoumá ve vztahu k řeči, jazyku i formě. Vedle inscenací se věnuje performance a instalacím.

Jak provést rezervaci:
– předprodej online přes GoOut, a to nejpozději do pátku 24. 6. do 19:00,
– nebo osobně během festivalu v akreditačním stánku kavárny Jizba (Masarykova 198), a to od pátku 24. 6. až do neděle 26. 6. vždy od 9:00 až do 19:00,
– nebo můžete zkusit štěstí na místě srazu.
10:00–12:00místo po rozkliknutí
kom. prohlídka

vstup volný

Pražská čtvrť s B. Petrákovou a L. Psotovou


NE | 10:00–12:00 | Komentovaná prohlídka Pražské čtvrti s etnografkou Blankou Petrákovou a lektorkou Lenkou Psotovou | sraz před Augustiniánským domem (Antonína Václavíka 241) v 10:00 nebo odjezd autobusem od pošty na zastávku Pražská čtvrť v 9:43 | 120 min. | vstup volný 

Vydejte se s námi prozkoumat Pražskou čtvrť. Komentovaná prohlídka interiérů čtyř jedinečných vil pro všechny, které zajímá architektura a historie. Seznámíte se také s osobnostmi, které zde pobývaly, a s poutavými příběhy, které se zde udály.
10:30–11:15louka u Domu B. Smetany
loutk. předst. pro děti (3+)

vstup volný

Kde budeme bydlet


NE | 10:30–11:15 | Kde budeme bydlet | loutkové představení pro děti od 3 let | louka poblíž Domu Bedřicha Smetany, Lázeňské náměstí 308 | 45 min. | vstup volný 

Medvěd architekt. Medvěd řemeslník. Medvěd bytový designer. Medvěd odborník na přírodní nemovitosti. Co se musí stát medvědovi, aby se vydal na cestu stavitelského poznání? Loutková pohádka o medvědovi, který putuje lesem a hledá vhodné místo k bydlení.
Věnováno všem, kterým chybí obydlí!
Za podpory Nové sítě, z.s.


11:00-16:00Japonská zahrada
instalace, happening

vstup volný

Ateliér interm. FaVU VUT: Pramen Naplnění


PÁ a SO | 11:00–18:00 | NE 11:00–16:00 | Ateliér intermédií FaVU VUT: Pramen Naplnění | Japonská zahrada, L. Janáčka 238 | instalace a happening | vstup volný

Ateliér intermédií v Luhačovicích objevil nový pramen. Chce se o tento významný objev podělit s návštěvníky a odhalit jeho možné účinky. Co člověk po ochutnání jeho zázračné vody prožije? Co když právě tento pramen je zdrojem nesmrtelnosti? Ti, kdo se odváží, budou mít příležitost zmapovat své emocionální konstelace, odnést si portrét vlastní aury na lázeňské oplatce nebo se osobně podílet na výzkumu účinků pramene.

11:00-13:00 | Malovaní aury na tradiční lázeňské oplátky
Odneste si s sebou jedinečnou sadu lázeňských oplatek s malbou vaší osobní aury

14:00-16:00 | Degustace pramenu Naplnění
Ochutnejte jedinečné elixíry a nápoje připravené z nově objeveného Pramene Naplnění. Poznejte různé způsoby konzumace a blahodárné účinky.

od 14:00 (1 až 2 hodiny) | Vodní mapy
Nakreslete si vlastní mapu okolí pramene Naplnění během skupinové procházky. Vyzkoušíte si zaznamenávat fyzické rysy krajiny spolu s vlastními emocemi a individuálními vjemy bez nároku na správnost výsledků
- procházka začíná i končí v Japonské zahradě.
- maximální počet účastníků 5.

12:00–15:00pramen Aloiska
workshop pro všechny generace (7+)

vstup volný

E. Koťátková: Prac. stanice denního snění


NE | 12:00–15:00 | Eva Koťátková: Pracovní stanice denního snění | u pramene Aloiska, Bílá čtvrť | průběžný workshop pro všechny generace (7+) | 180 min. | vstup volný 

Denní snění zabírá jednu třetinu až polovinu našeho bdění. Je způsobem, jakým naše tělo reaguje na únavu, stres nebo vyhoření. Může se dít mimovolně, ale také vědomě, v podobě kritického denního snění, jež přináší vize a obrazy světa, který chceme, po kterém toužíme. Pracovní stanice denního snění může probíhat souběžně na mnoha místech, v odlišných časových zónách, vevnitř i venku nebo někde úplně jinde. Od svých pracovníků nevyžaduje stanice žádnou kvalifikaci, neomezuje je věkem ani jinou normativní kategorií, neříká jim, jak se chovat nebo hýbat, jak dlouho nebo v jaké pozici snít. Zatímco my sníme třeba tady nebo támhle, řada dalších sní ve svých postelích před usnutím nebo těsně po probuzení, na cestě do práce, během hodiny ve škole, v čekárně u doktora. Přidejte se k nám na workshop denního snění!
12:30–14:00sraz u pramene Aloiska
kom. prohlídka výstavy

vstup volný

Kom. prohlídka výstavy


NE | 12:30–14:00 | Komentovaná prohlídka výstavy | sraz u pramene Aloiska | 90 min. | vstup volný

Čáru nevnímáme jako hranici oddělující dvě protilehlé strany, ale naopak jako moment spojení a střetnutí. Umělci zastoupení na výstavě moment střetnutí aktivně vyhledávají a na jeho místě vytváří prostor pro spolupráci, sdílení a hru. Výstava zahrnuje řadu projektů, které samotný akt střetnutí – překročení čáry oddělující soukromé od veřejného a samotné od společného – tematizují a rozostřují hranici mezi vystavujícím umělcem, divákem a náhodným kolemjdoucím.
Adamec Family, Ateliér intermédií FaVU VUT, Eva Koťátková, Dominik Lang, Jozef Mrva ml.

15:00–16:00pramen Ottovka
koncert

vstup volný

Thistle


NE | 15:00–16:00 | Thistle | pramen Ottovka, Lázeňské nám. 427 | koncert | 50 min. | vstup volný

Duo českého producenta Matěje Kotoučka a finského hudebníka, performera a dokumentaristy Sima Hakalista se vynořilo ze scény kolem kolektivu AVA a Bastl Instruments. Jejich společné abstraktní improvizace staví na kombinaci akustických či elektroakustických nástrojů, syntezátorů a terénních nahrávek. Jejich hudba, hypnotická a ambientní, mění polohy a přizpůsobuje se prostoru a situaci.

16:30–17:05Lázeňské nám.
taneční performance

vstup volný

CEREN ORAN: The Urge


NE | 16:30–17:05 | CEREN ORAN: The Urge | Lázeňské náměstí | taneční performance | 35 min. | vstup volný

Potřeba, nutnost tance a pohybu. A jeho jiskřivá komunikace s veřejným prostorem tady a teď. Souhra mezi těly, prostorem a hudbou. Nakažlivá a inspirující síla současného tance ve veřejném prostoru. The Urge.
Jaký pohyb se vejde mezi postel a skříň? Na jaře 2020 zaplavila sociální sítě home videa, která jsou svědectvím o touze tanečníků a choreografů tančit a zůstat v kontaktu, zůstat viditelný. Choreografka Ceren Oran několik z nich vybrala jako inspiraci ke svému nejnovějšímu projektu The Urge, který umístila záměrně do veřejného prostoru. V koprodukci s MOVE Ostrava, z.s. a s podporou Nové sítě, z.s.

21:30–23:00zahrádka kavárny Jizba
závěr. projekce festivalu

vstup volný

Pěnová koupel


NE | 21:30–23:00 | Pěnová koupel (György Kovásznai, Maďarsko, 1980) | zahrádka kavárny Jizba, Masarykova 198 | závěrečná projekce festivalu | 79 min. | vstup volný

Animovaný muzikál v rytmu tepu srdce. Jediný celovečerní film Györgyho Kovásznaie, maďarského animátora a avantgardního umělce, který zasvětil svou tvorbu expresivnímu ztvárnění moderního městského života. V tomto snímku, jedinečném zástupci maďarské animační školy, se mísí komedie, experiment, satira a dokonce i trocha dokumentu.

Výstavy 2022


Komentované prohlídky | vstup volný:
PÁ | 17:00–19:00 | sraz v Japonské zahradě, L. Janáčka 238
SO | 14:00–15:30 | sraz u Bruselské fontány, Lázeňské nám. 308
NE | 12:30–14:00 | sraz u pramene Aloiska

Čáru nevnímáme jako hranici oddělující dvě protilehlé strany, ale naopak jako moment spojení a střetnutí. Umělci zastoupení na výstavě moment střetnutí aktivně vyhledávají a na jeho místě vytváří prostor pro spolupráci, sdílení a hru. Výstava zahrnuje řadu projektů, které samotný akt střetnutí – překročení čáry oddělující soukromé od veřejného a samotné od společného – tematizují a rozostřují hranici mezi vystavujícím umělcem, divákem a náhodným kolemjdoucím.


PÁ–NE | Adamec Family: Jedna, dva, tři/ náruč, srdce/ a co ty? | kolonáda a okolí | informačně-zábavní panely

Adamec Family jsou Jana (31), scénografka, čtvrtým rokem na rodičovské, Jakub (40), kurátor a programový dramaturg galerie PLATO, umělec a hudebník, a jejich dcery Delfína (3) a Uršula (1). Žijí v Ostravě. Jejich společná práce nazvaná Jedna, dva, tři/ náruč, srdce/ a co ty? se skládá z informačně-zábavních panelů tematizujících problematiku aktuálních uprchlických situací a to, jak se s nimi je schopna vypořádávat vyspělá evropská společnost – když se jedna čára překročit dá a jiná ne. Laskavý aktivismus pro rodiny s dětmi.


PÁ a SO | 11:00–18:00 | NE  11:00–16:00 | Ateliér intermédií FaVU VUT: Pramen Naplnění | Japonská zahrada, L. Janáčka 238 | instalace a happening

Ateliér intermédií v Luhačovicích objevil nový pramen. Chce se o tento významný objev podělit s návštěvníky a odhalit jeho možné účinky. Co člověk po ochutnání jeho zázračné vody prožije? Co když právě tento pramen je zdrojem nesmrtelnosti? Ti, kdo se odváží, budou mít příležitost zmapovat své emocionální konstelace, odnést si portrét vlastní aury na lázeňské oplatce nebo se osobně podílet na výzkumu účinků pramene.


PÁ–NE | Dominik Lang: Co chcete, po čem toužíte, co máte, co chcete vyměnit, co vám chybí, co mi dáte? | lavička před Společenským domem, Lázeňské nám. 127 | interaktivní instalace

Ve městě je lavička. Kdyby se dělal seznam všech, kteří na ní seděli nebo leželi, byl by to tlustý lidský i mimolidský seznam. Když jdu okolo poprvé, je na ní rukavice. Docela běžná situace, řeknu si, někdo ji zapomněl, když pil na lavičce kávu. Při cestě z obchodu přibudou na lavičce brýle. Přemýšlím, co dělá jejich majitel či majitelka bez nich a jak je najde. Druhý den přibudou k rukavici a brýlím kalhoty a ručník, okolo poledního hrnek s čajem, hřeben, po obědě pytlík s bonbóny a boty. Paní, která jde okolo, přidá kabelku a šálu. Dítě, které si hraje další den na hřišti poblíž, si vezme z lavičky šálu a nechá tu míč na výměnu. O víkendu přibudou knížky a forma na dort, v pondělí balónky, v úterý kolo. Co chcete, po čem toužíte, co máte, co chcete vyměnit, co vám chybí, co mi dáte? Přijďte si něco vzít, vyměnit nebo přinést, sednout si nebo lehnout. Nebo jenom pojďte okolo. 


PÁ–NE | Jozef Mrva ml.: Rupi Kaurcrash | jeskyně nad Ottovkou, Lázeňské nám. 427 | videoinstalace

Video Jozefa Mrvy ml. nazvané Rupi Kaurcrash vypráví o vyrovnávání se katastrofami a s jejich obrazy. Čeho se dopouštíme, když pracujeme s obrazy neštěstí? Jak se pohybovat mezi empatií a distancí, jak si budovat odstup a jak nesklouznout do cynismu? Jak přijmout krutou dualitu světa, v němž se naše účast na katastrofách setkává se zkrácenou pozorností? A může nám nějak pomoct poezie?


PÁ–SO | 18:00–24:00 | PAF: Jiné vize CZ 2021 | terasa Společenského domu, Lázeňské nám. 127 | videoinstalace

Instalace deseti videí finalistů soutěže PAFu (Přehlídky filmové animace a současného umění) Jiné vize, která mapuje českou produkci současného umění pohyblivého obrazu. Výběr videí sestavila japonská teoretička médii Keiko Sei, která se mj. v osmdesátých letech 20. století věnovala vztahu uměleckých médií v postkomunistické východní Evropě. 


SO od 14:00 (součást Komentované prohlídky výstavy) | Marian Palla: Lázeňské malování | kolonáda a okolí | malířská akce

Marian Palla je naivní konceptualista, malíř, literát, performer a autor celé řady čar. Na Vincentovi už jednou vystupoval, ale to nevadí, protože si to nepamatuje ani on sám a všechno je nejméně jednou poprvé. Letos představí dva programové body: přednášku Návod k náhodě, která je cageovsky laděnou úvahou o snahách o nezáměrnost, a malířskou akci Lázeňské malování, při které typicky hlínou, štětcem a prsty zvěční portréty kolemjdoucích, vlastní selfie i binokulární výhled na luhačovické lázně. Podruhé nezapomeneme. 


SO | 14:00–16:00 | Veronika Vlková: Čas bahenních čarodějů | pramen Dr. Šťastného, Dr. Palka Blaho | workshop pro všechny generace 

Společně strávený čas, který není nijak ohraničený délkou trvání ani věkem účastníků, je určený pro všechny, kteří se touží umazat a odpočinout si v bahenních lázních. Pomocí přírodních materiálů, jako jsou minerální voda, rašelina, byliny a keramická hlína, a jejich přirozeně léčivých sil se na chvíli staneme malým společenstvím bahenních mágů v časech, kdy slova a příběhy tvarovaly svět.


NE | 12:00–15:00 | Eva Koťátková: Pracovní stanice denního snění | u pramene Aloiska, Bílá čtvrť | průběžný workshop pro všechny generace (7+) | 180 min. 

Denní snění zabírá jednu třetinu až polovinu našeho bdění. Je způsobem, jakým naše tělo reaguje na únavu, stres nebo vyhoření. Může se dít mimovolně, ale také vědomě, v podobě kritického denního snění, jež přináší vize a obrazy světa, který chceme, po kterém toužíme. Pracovní stanice denního snění může probíhat souběžně na mnoha místech, v odlišných časových zónách, vevnitř i venku nebo někde úplně jinde. Od svých pracovníků nevyžaduje stanice žádnou kvalifikaci, neomezuje je věkem ani jinou normativní kategorií, neříká jim, jak se chovat nebo hýbat, jak dlouho nebo v jaké pozici snít. Zatímco my sníme třeba tady nebo támhle, řada dalších sní ve svých postelích před usnutím nebo těsně po probuzení, na cestě do práce, během hodiny ve škole, v čekárně u doktora. Přidejte se k nám na workshop denního snění!
Přes čáru